Aktualności

Suplementy dla cukrzyków: czy cukrzycy powinni przyjmować suplementy?

18 marca 2020

Zdjęcie autora
Diabdis
5 min read

Na rynku dostępna jest cała gama suplementów diety opisywanych jako przeznaczone dla cukrzyków. Co znajduje się w ich składzie i czy rzeczywiście warto je stosować? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Pewne jest natomiast to, że przed rozpoczęciem stosowania suplementów diety diabetyk powinien zdobyć na ich temat rzetelne informacje, a dobór konkretnego produktu bezwzględnie skonsultować ze specjalistą.

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Mimo że suplementy diety przedstawiane są w większości reklam jako produkty o właściwościach leczniczych, z definicji (prawnej) nie mogą posiadać takich właściwości. Rolą suplementów diety jest dostarczanie organizmowi skoncentrowanej dawki składników odżywczych (głównie witamin i składników mineralnych), których podaż w normalnej diecie nie jest wystarczająca. W związku z powyższym działanie lecznicze suplementów może mieć jedynie efekt wtórny, wynikający z uzupełnienia brakujących składników diety.

Suplement diety to nie lek!

Należy mieć świadomość, że suplementy diety zaliczane są do… żywności, a ich wprowadzenie na rynek wymaga jedynie powiadomienia Głównego Inspektora Sanitarnego. Producenci suplementów diety nie są zobowiązani do przeprowadzania badań skuteczności swoich preparatów. Inaczej jest w przypadku leków. Firma planująca wprowadzić na rynek środek leczniczy musi stworzyć produkt o rzeczywistym działaniu, zainwestować w kosztowne badania toksykologiczne, sprawdzić bezpieczeństwo jego stosowania, a jego działanie muszą potwierdzić badania kliniczne.

Wprowadzenie na rynek produktu leczniczego możliwe jest tylko wtedy, gdy zostanie on zatwierdzony przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Kiedy sięgnąć po suplement dla cukrzyka?

Czy w związku z powyższym nie należy stosować suplementów diety? Oczywiście nie, ale trzeba przyjmować je z rozwagą i w uzasadnionych sytuacjach. Cukrzyca może, ale nie musi być wskazaniem do włączenia suplementacji. Dieta zalecana cukrzykom teoretycznie nie różni się w znaczący sposób od dobrze skomponowanej diety osób zdrowych i pozwala na dostarczenie organizmowi niezbędnych witamin i składników mineralnych.

W praktyce jednak nie wszyscy diabetycy restrykcyjnie przestrzegają diety. Często stosują także diety odchudzające, które z założenia dostarczają mniej składników odżywczych, tym samym dając choremu mniejszą szansę na zaspokojenie potrzeb jego organizmu.

Jakie suplementy dla cukrzyka?

W sytuacji faktycznego zagrożenia niedoborami składników odżywczych warto sięgnąć po preparaty uzupełniające dietę w substancje o potwierdzonym działaniu fizjologicznym, czyli witaminy i składniki mineralne. Za skuteczne należy uznać przede wszystkim te, które zostały pozytywnie zaopiniowane przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), a opis wraz z odniesieniem do konkretnego składnika podaje Rozporządzenie Komisji (UE) NR 432/2012 z dnia 16 maja 2012 r. ustanawiające wykaz dopuszczonych oświadczeń zdrowotnych dotyczących żywności wraz z rozporządzeniami zmieniającymi.

Witaminy i minerały dla cukrzyka

Uważna lektura opinii EFSA oraz badań źródłowych pokazuje, że dla diabetyków szczególnie ważna jest właściwa podaż chromu, cynku, selenu, witamin C, E oraz witamin z grupy B. Udowodniono m.in., że:

  • chrom pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi, ponieważ jest kluczowym składnikiem czynnika tolerancji glukozy oraz wpływa na aktywność insuliny;
  • cynk i witamina B6 odgrywają ważną rolę w metabolizmie węglowodanów;
  • witaminy B6, B12 i kwas foliowy korzystnie wpływają na poziom homocysteiny we krwi;
  • witamina B6 odgrywa ważną rolę w metabolizmie węglowodanów;
  • przeciwutleniacze (cynk, selen oraz witaminy C i E) chronią komórki przed stresem oksydacyjnym, zwiększonym w przypadku cukrzycy.

Więcej o znaczeniu witamin w diecie cukrzyka (nie tylko tych zawartych w suplementach diety) przeczytasz w artykule: Witaminy dla cukrzyków omawiającym to, jaki mają one wpływ na diabetyków.

Składniki roślinne dla cukrzyka

Wiele suplementów dla diabetyków zawiera także substancje roślinne o rzekomym działaniu wspierającym leczenie cukrzycy. Do tych produktów należy podchodzić z pewną dozą ostrożności. Nie istnieją żadne zatwierdzone przez EFSA oświadczenia dotyczące właściwości zdrowotnych składników roślinnych. Istnieje lista zgłoszonych, ale jeszcze niezatwierdzonych oświadczeń.

Znane są m.in. komunikaty wskazujące na to, że Wyciąg z cynamonowca wpływa korzystnie na utrzymanie stałego poziomu glukozy we krwi, a jego działanie opiera się na uaktywnianiu receptorów insulinowych w komórkach organizmu, co pobudza je do pobierania glukozy z krwi. Skuteczny może być też wyciąg z morwy białej, który zawiera substancje hamujące rozkład cukrów złożonych do cukrów prostych. Dzięki temu część węglowodanów nie zostaje strawiona, co pozwala na utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi.

Trudności w ocenie działania wyciągów roślinnych wynikają z tego, że jeśli posiadają one efekt farmakologiczny, należy kwalifikować je jako składniki leków, a nie suplementów diety.

Suplementy dla cukrzyków – tylko z rozwagą!

Ponieważ stwierdzono, że w przypadku osób chorych na cukrzycę często dochodzi do niedoborów witamin i składników mineralnych, stosowanie preparatów uzupełniających te substancje może przynieść diabetykowi wymierne korzyści zdrowotne.

Mimo że suplementów nie należy traktować jak leków, ich przyjmowanie powinno być uzasadnione i każdorazowo konsultowane z lekarzem. Warto pamiętać, że suplementy diety mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami, a przedawkowanie niektórych substancji może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i samopoczucia. Nie wolno także zapominać, że żadna tabletka nie zastąpi dobrze skomponowanej diety.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek