Dieta diabetyka

Moduł edukacyjny: Dieta

26 marca 2015

Zdjęcie autora
Joanna Majeranowska
4 min read

Wielu osobom „dieta” kojarzy się z wyrzeczeniami, drastyczną głodówką i smutnym liściem sałaty na talerzu. Tymczasem dieta, to nic innego jak racjonalny i zdrowy sposób odżywiania. Dotyczy to również diety dla osób chorujących na cukrzycę. Wystarczy poznać kilka prostych kroków, żeby słowo dieta przestało przerażać, a sposób odżywiania miał pozytywny wpływ na wyniki glikemii.

 

Krok pierwszy – poznaj węglowodany!

Podstawę w racjonalnym odżywianiu stanowią węglowodany. Są one niezwykle ważne, ponieważ jako pierwsze dają naszemu organizmowi energię niezbędną do życia.
Dzielą się na:

 • węglowodany proste, które znajdziemy między innymi w słodyczach, owocach i mleku
 • węglowodany złożone obecne warzywach, roślinach strączkowych oraz produktach zbożowych.

W diecie diabetyka wskazane są głównie węglowodany złożone, ponieważ są wolniej trawione, co zapobiega nagłym skokom glikemii. Powinno się natomiast unikać węglowodanów prostych, ponieważ gwałtownie zwiększają one poziom cukru we krwi, który równie szybko spada, powodując senność i osłabienie.

[dropshadowbox align=”left” effect=”vertical-curve-left” width=”auto” height=”” background_color=”#EAFFDD” border_width=”0″ border_color=”#fff” rounded_corners=”false” inside_shadow=”false” ]Przygotowując posiłek, staraj się wybierać warzywa i produkty zbożowe, uważaj na owoce i mleko[/dropshadowbox]

 

 

Krok drugi – komponuj posiłki!

Węglowodany złożone są podstawą, filarem diety, dlatego to właśnie z nich powinno się czerpać przynajmniej połowę dziennej dawki kalorii. Należy pamiętać, aby przynajmniej jeden z produktów zawierających węglowodany złożone znalazł się w każdym posiłku.

[dropshadowbox align=”center” effect=”vertical-curve-left” width=”auto” height=”” background_color=”#EAFFDD” border_width=”0″ border_color=”#fff” rounded_corners=”false” inside_shadow=”false” ]Jeśli planujesz zjeść na śniadanie jajecznicę, dodaj do niej kromkę pełnoziarnistego chleba, a jeśli na obiad przygotowujesz filet z kurczaka, podaj do niego surówkę ze świeżych warzyw.[/dropshadowbox]

 

Krok trzeci – postaw na błonnik!

Wybierając produkty, które zostaną wykorzystane do przygotowania posiłku, warto pamiętać, że im mniej będą one przetworzone, tym lepiej. Dzieje się tak, dzięki wyższej zawartości błonnika pokarmowego. Błonnik to substancja pochodzenia roślinnego, która nie jest trawiona przez nasz organizm. Nie tylko nie podnosi on poziomu glikemii, ale spowalnia wchłanianie się glukozy do krwi.

[dropshadowbox align=”left” effect=”vertical-curve-left” width=”auto” height=”” background_color=”#EAFFDD” border_width=”0″ border_color=”#fff” rounded_corners=”false” inside_shadow=”false” ]Wybieraj produkty nieprzetworzone, z większą zawartością otrąb i gruboziarniste, takie jak pełnoziarniste pieczywo, nieczyszczone kasze oraz brązowy ryż.[/dropshadowbox]

 

Krok czwarty – wybieraj mądrze!

Dieta dla diabetyka nie wymaga drastycznych zmian w naszym jadłospisie. Wystarczy zastosowanie się do kilku prostych zasad i mądrze planować posiłki. Podstawą będzie więc zmiana produktów pszennych i wysoko przetworzonych na zdrowsze odpowiedniki.

Jeżeli wybierasz się na zakupy, nie rezygnuj całkowicie ze swoich przyzwyczajeń, ale dostosuj je do potrzeb Twojego organizmu. Sięgając po pieczywo lub makaron wybieraj te ciemne, pełnoziarniste, kupując kaszę lub ryż, zadbaj o to, aby były jak najmniej przetworzone, zamiast gotowych, słodkich płatków śniadaniowych wybierz płatki owsiane lub żytnie. Zadbaj, żeby w Twoim koszyku znalazło się więcej warzyw niż owoców. Wybierając produkty, sprawdzaj dokładnie ich skład i wybieraj te bez dodatku cukru lub fruktozy.

Podsumowanie:


WYBIERAJ PIECZYWO:
 • razowe,
 • pieczywo mieszane,
 • chrupkie,
 • pełnoziarniste,
 • z mąki z niskiego przemiału,
 • z dodatkiem nasion zbóż
 • o zredukowanej wartości energetycznej zawierające zmodyfikowaną skrobię.

 

WŚRÓD PRZETWORÓW ZBOŻOWYCH WYBIERAJ:
 • grube kasze,
 • ryż długoziarnisty,
 • brązowy,
 • dziki ryż,
 • makarony z małą ilością jaj
 • makarony razowe, sojowe oraz mało przetworzone,
 • niesłodzone płatki śniadaniowe (owsiane, żytnie).

 

UNIKAJ:
 • białego pszennego pieczywa z mąki z wysokiego przemiału,
 • pieczywa słodzonego (rogali, chałek, ciast)
 • słodzonych wysoko przetworzonych płatków śniadaniowych (płatki kukurydziane).

 

[dropshadowbox align=”left” effect=”lifted-both” width=”auto” height=”” background_color=”#EAFFDD” border_width=”0″ border_color=”#fff” rounded_corners=”false” inside_shadow=”false” ]Osoby z cukrzycą na intensywnej insulinoterapii i pompie insulinowej powinny przeliczać węglowodany w diecie na wymienniki węglowodanowe.[/dropshadowbox]

 

Więcej o wymiennikach:

Co to są wymienniki węglowodanowe i jak je policzyć?

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Zdjęcie autora
Joanna Majeranowska |

Starszy Specjalista ds. Komunikacji Online, Diabdis

zobacz także