Aktualności

Ulga rehabilitacyjna. Korzystne zmiany w rozliczeniu. Część 2

4 lutego 2019

Zdjęcie autora
Wanda Łakomy
3 min read

Początek  każdego roku przypomina, że zbliża się czas rozliczenia PIT za ubiegły rok
i osoby niepełnosprawne lub ich opiekunowie mogą skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej.

 

Przejdź do artykułu: Ulga rehabilitacyjna. Korzystne zmiany w rozliczeniu. Część 1

Przejdź do artykułu: Szerzej o odliczeniach sprzętu rehabilitacyjnego

 

W drugiej części kompendium poruszymy kwestię ulgi rehabilitacyjnej, obejmującej odliczenie z tytułu użytkowania samochodu osobowego.

Samochód osobowy – komu dokładnie przysługuje ulga?

W przypadku odliczenia wydatków z tytułu używania samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16. roku życia – w wysokości nieprzekraczającej 2.280 zł:

W związku z nowelizacją  przepisów podatkowych  zmiany  dotyczą  skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej a w szczególności dotyczącej wydatków  na używanie samochodu osobowego.

Powstał szerszy zakres odliczenia, do tej pory dotyczył wydatków związanych z koniecznym przewozem samochodem osobowym na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne zgodnie z posiadanymi zleceniami  i wydatkami.  Nowością jest brak udowadniania, że korzystanie z auta było związane z odbywaniem przejazdów na niezbędne zabiegi rehabilitacyjne lub lecznicze. Teraz można w ramach tej ulgi jeździć na wizyty do lekarza, na zabiegi, a nawet i do pracy.

Prawo do odliczeń uzyskały  wszystkie osoby niepełnosprawne bez względu na posiadany stopień lub posiadaną grupę inwalidzką.

 

Wobec powyższego ulgę  może odliczyć każdy, kto:

  • → posiada orzeczenie o niepełnosprawności bez względu na stopień lub posiada grupę inwalidzką/rentę lub jest opiekunem osoby niepełnosprawnej albo dziecka, które nie ukończyło 16-roku życia i pozostaje na jego utrzymaniu;
  • → posiada samochód osobowy i jest jego właścicielem lub współwłaścicielem;
  • → nie ma wymogu, aby osoba niepełnosprawna bądź osoba posiadająca na utrzymaniu osobę niepełnosprawną posiadała prawo jazdy i użytkowała samochód jako kierowca;
  • → w zeznaniu rocznym podatnik może odliczyć kwotę ulgi do wysokości limitu (2.280 zł). Każda osoba niepełnosprawna (osoba posiadająca na utrzymaniu osobę niepełnosprawną) dysponuje „własnym” limitem. Według tej zasady każdy z małżonków będąc osobą niepełnosprawną ma „własny” limit do kwoty 2.280 zł;
  • → osoba niepełnosprawna posiadająca na utrzymaniu inną osobę niepełnosprawną może odliczyć wydatki do wysokości 2.280 zł łącznie. Osobie fizycznej przysługuje jeden limit z tytułu odliczenia wydatków związanych z używaniem samochodu osobowego, nawet jeżeli ma na utrzymaniu jedną, dwie czy więcej osób niepełnosprawnych i sama jest niepełnosprawna;
  • → na środki transportu innego rodzaju ulga nie przysługuje!
  • → inny tytuł prawny do samochodu, np. umowa najmu, użyczenia nie uprawnia do ulgi!

Przeczytaj więcej:

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Zdjęcie autora
Wanda Łakomy |

Edukator diabetologiczny, Diabdis Jestem edukatorem diabetologicznym, członkiem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Sama choruję na cukrzycę typu 1 od 1995 roku. Za pracę na rzecz osób chorych na cukrzycę zostałam odznaczona Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Interesują Cię inne tematy związane z cukrzycą? Napisz o nich w komentarzu.