Dieta diabetyka

Wigilia diabetyka: jak utrzymać cukier w normie w czasie świąt?

21 grudnia 2017

Zdjęcie autora
Diabdis
2 min read

Boże Narodzenie niesie ze sobą radość i poczucie bliskości z rodziną. Jednak jest to także czas pysznych dań i smakołyków, które mogą popsuć osobom chorym na cukrzycę panowanie i kontrolę nad glikemią. Utrzymywanie prawidłowego poziomu cukru może być niezwykle trudne w okresie Świąt Bożego Narodzenia, dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pozwolą zachować rozsądek i w pełni cieszyć się świątecznym czasem. Wigilia diabetyka i cukry w normie? Tak! To możliwe.

1. Regularne posiłki to podstawa

Regularne spożywanie posiłków umożliwia utrzymanie zgrabnej sylwetki, a także pomaga zapobieganie chorobom metabolicznym. Lubisz słodkości? Nie odmawiaj sobie! Zachowanie zdrowego rozsądku przy stole wigilijnym pozwoli na spróbowanie większej ilości potraw. Mniejsze porcje nie oznaczają rezygnacji ze świątecznych dań.  

2. Ruch zdrowia doda

Okres Świąt Bożego Narodzenia nie oznacza rezygnacji z codziennej aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie! Okres zimowy otwiera wiele możliwości sportowych, takie jak: jazda na nartach, jazda na łyżwach czy zjeżdżanie na sankach z górki lub spacer po świątecznym obiedzie/kolacji. Regularne wykonywanie ćwiczeń ma korzystny wpływ na organizm i pozwala zachować prawidłową masę ciała.

3. Szklanka wody przed posiłkiem

Wypicie szklanki wody przed rozpoczęciem posiłku jest łatwym i skutecznym sposobem na zmniejszenie apetytu. Powoduje to, że ​​w czasie posiłku świątecznego zjesz trochę mniej i będziesz mieć większą kontrolę nad poziomem cukrów.

4. Badaj poziom cukru

Częste badanie poziomu cukru w święta to podstawowy krok do zachowania kontroli nad glikemią. Na świątecznym stole pojawią się potrawy i smakołyki, których na co dzień nie przygotowujemy. Może być Wam ciężko ocenić, ile insuliny należy podać, aby utrzymać należny poziom glukozy. Nie zapominaj badać cukru, ani nie odkładaj tego na później.

Jak poprawnie mierzyć cukier? Przeczytaj: Różne wyniki pomiarów na glukometrach: co jest normą, a co błędem pomiaru?

Utrzymanie kontroli nad cukrzycą podczas Świąt Bożego Narodzenia może być trudne i wyczerpujące.  Święta to czas prób dla wielu diabetyków, a także czujność i ostrożność przy wybieraniu potraw. Korzystanie z niektórych z powyższych wskazówek pomoże Ci cieszyć się świętami w gronie bliskich i rodziny.

 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, chcielibyśmy życzyć wszystkim diabetykom magicznych i pełnych radości chwil, zdrowia i motywacji do dalszego realizowania celów, a także spokoju i spędzenia czasu z rodziną.

Dziękujemy, że jesteście z nami!
Wesołych Świąt!

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek

zobacz także