Życie z cukrzycą

Poradnik diabetyka: dlaczego należy wymieniać lancety?

8 listopada 2017

Zdjęcie autora
Lilla Welzel
4 min read

Do czego potrzebne są lancety? Nakłuwanie palców stanowi nieodłączny element samodzielnego monitorowania stężenia glukozy we krwi i jest częścią codziennego życia diabetyków. Delikatne nakłucie palca i przeniesienie kropli krwi na pasek testowy pozwala na zbadanie poziomu glukozy w ciągu kilku sekund.

Czym są lancety?

Nakłuwacze służące do pobierania kropli krwi potrzebnej do wykonania badania glukometrem wyposażone są w lancety. Są to specjalne sterylne igły w plastikowej obudowie do punktowego nakłuwania skóry w celu pobrania próbki krwi kapilarnej. Igły te są ostrzone laserem i pokrywane silikonem, co gwarantuje delikatność nakłucia i zmniejsza dyskomfort. Ich trójpłaszczyznowa końcówka zapewnia wyjątkową ostrość i uzyskanie odpowiedniej próbki krwi do badania. Wszystkie lancety są produktami jednorazowego użytku i powinny być wymieniane po każdym użyciu. Należy również pamiętać, że lancety służą wyłącznie do osobistego użytku i nie można ich używać na spółkę z innymi, nawet członkami bliskiej rodziny.

Dlaczego należy wymieniać lancety?

Powodem, dla którego należy wymieniać lancet po każdym użyciu, jest higiena. Za każdym razem do nakłucia palca należy użyć nowego, sterylnego lancetu. Nawet jeśli w trakcie zakładania lancetu lub tuż przed badaniem jego ostrze czegoś dotknie, należy wymienić lancet na nowy. To wszystko znacząco wpływa na zmniejszenie ryzyka infekcji czy zarażenia się różnymi chorobami. Z tego samego powodu nie należy dzielić się z nikim swoim nakłuwaczem ani nawet pozwalać na dotykanie go.

Czy lancety można zdezynfekować i użyć ponownie?

Producenci sprzętów jednorazowych nie przewidują możliwości ich dezynfekowania, dlatego nie można przywrócić sterylności użytemu lancetowi. Zakażenie może wystąpić w sytuacji, gdy nakłucia dokonujemy lancetem używanym wielokrotnie. Wówczas zbierają się na nim zanieczyszczenia, które mogą prowadzić do powstawania trudno gojących się ran. Do infekcji może również dojść, gdy miejsce nakłucia nie zostanie wcześniej dokładnie przemyte. Przed użyciem nakłuwacza najlepiej umyć ręce wodą z mydłem i dokładnie je osuszyć.

Komfort przede wszystkim

Kolejnym powodem, dla którego należy wymieniać lancet po każdym użyciu, jest komfort ukłucia. Wykazano, że po każdym ukłuciu ostrze lancetu ulega stępieniu i ze znacznie większym oporem przebija skórę. Ściera się również silikonowa powłoka, która ułatwia wchodzenie lancetu w skórę. Wielokrotne używanie lancetu może zatem prowadzić do sytuacji, w której wykonanie nakłucia będzie bardzo bolesne lub nawet niemożliwe. Nakłuwanie mniej ostrym lancetem może również spowodować powstanie krwiaka w miejscu nakłucia.

Wielokrotne używanie lancetów powoduje, że spada zarówno bezpieczeństwo korzystania z nich, jak i sam komfort pobierania próbek krwi. Warto też podkreślić, że diabetycy, którzy nie stosują się do zasad każdorazowej wymiany lancetu, niszczą opuszki palców bardziej, niż jest to konieczne.

Zasady bezpiecznego użytkowania lancetów:

  • lancety służą wyłącznie do użytku osobistego – nie należy wykonywać nakłucia swoim lancetem u innej osoby,
  • każdorazowo używaj nowego, sterylnego lancetu,
  • jeśli podczas instalacji lancetu w nakłuwaczu ostrze czegoś dotknie, wymień lancet na nowy,
  • unikaj zanieczyszczenia nakłuwacza i lancetów płynami do pielęgnacji rąk, olejkami, kurzem itp.,
  • przechowuj nakłuwacz i lancety w czystym miejscu,
  • nie noś nakłuwacza i lancetów w kieszeni bez dołączonego do zestawu etui,
  • po jednorazowym użyciu lancetu wyrzuć go do zamkniętego pojemnika na odpady, np. plastikowej butelki po napoju.

O Diabdis

Diabdis to program opieki i wsparcia dla cukrzyków. W Diabdis czeka na Ciebie osobisty opiekun cukrzycowy, który będzie Ci towarzyszył i wspierał Twoje wysiłki w przejęciu kontroli nad cukrzycą. Do Twojej dyspozycji pozostaje także cały zespół specjalistów, nie tylko edukator, który odpowie na wszelkie pytania związane z cukrzycą, które przyjdą Ci do głowy, ale także grono ekspertów, którzy będą Cię wspierać: dietetyk, psycholog, trener personalny oraz lekarz diabetolog.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Zdjęcie autora
Lilla Welzel |

Edukator diabetologiczny, Diabdis. Jestem pielęgniarką, pedagogiem w obszarze zdrowia, specjalistą w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego, ekspertem w zakresie podologii klinicznej. W Diabdis zajmuję się koordynacją działań edukacyjnych.

zobacz także