Życie z cukrzycą

Wypadanie i problemy z włosami w cukrzycy

23 marca 2021

Zdjęcie autora
Diabdis
4 min read

Wypadanie i problemy z włosami dotykają wielu osób w bardzo różnym wieku. Cierpieć na nie mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Chociaż bardzo często źródeł problemów z włosami dopatrujemy się w genetyce, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że utrata owłosienia może zwiastować poważną chorobę. Nadmierne wypadanie włosów może być na przykład symptomem cukrzycy, dlatego, zamiast bagatelizować problem, powinniśmy bez wahania zasięgnąć porady lekarza, który wykluczy czynniki chorobowe.

Cukrzyca a wypadanie włosów

Aby zrozumieć, dlaczego jednym z symptomów cukrzycy jest wypadanie włosów, warto zastanowić się, na czym tak naprawdę polega ta choroba. Cukrzyca jest schorzeniem metabolicznym, które może wynikać z zaburzeń hormonalnych, np. braku wydzielania insuliny przez trzustkę Podstawowym objawem cukrzycy jest zatem przewlekła glikemia, czyli stan, w którym chory zmaga się z długotrwałym podwyższonym poziomem cukru we krwi. To z kolei ma negatywny wpływ na funkcjonowanie narządów, m.in. nerek, serca czy naczyń krwionośnych.

Brak równowagi w produkcji hormonów oraz zaburzenia mikrokrążenia zaburzają wiele procesów zachodzących w organizmie, w tym regenerację, odżywienie oraz tworzenie się nowych włosów. W konsekwencji włosy mogą być dużo słabsze. Mogą również dużo częściej wypadać lub znacznie wolniej rosnąć. Czasami to właśnie wypadanie i problemy z włosami skłaniają pacjentów do przeprowadzenia badań, podczas których okazuje się, że mamy do czynienia z cukrzycą.

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów w cukrzycy

Niekoniecznie każda osoba, która zmaga się z cukrzycą, będzie mieć problemy z łysieniem i wypadaniem włosów. U wielu diabetyków zaburzenia tego typu nie muszą również wynikać bezpośrednio z choroby. Problemy z włosami mogą być konsekwencją leczenia farmakologicznego lub symptomem innej choroby, powstałej w wyniku cukrzycy, np. bielactwa.

Najczęstsze przyczyny wypadania włosów u diabetyków znajdziemy poniżej.

  • Słaba cyrkulacja krwi – tlen oraz składniki odżywcze docierają do włosów za pośrednictwem krwi poprzez naczynia włosowate. Gdy poziom cukru we krwi wzrasta, zmienia się również jej gęstość, co prowadzi do utrudnionego transportu tych substancji.
  • Uszkodzenie naczyń włosowatych – jedną z konsekwencji cukrzycy może być uszkodzenie naczyń włosowatych. Gdy ma to miejsce, włosy nie mogą zostać odpowiednio odżywione. W konsekwencji ich wzrost jest zahamowany lub wypadają.
  • Infekcje grzybicze i bakteryjne – osoby, które zmagają się z cukrzycą, częściej mają problem z nawracającymi infekcjami. W takiej sytuacji układ immunologiczny skupia się na walce z chorobą, przez co kondycja włosów może być gorsza. Podwyższony poziom cukru we krwi może prowadzić również do chorób skóry, powodujących blizny w obrębie włosów.
  • Nieprawidłowy poziom hormonów – jak już wspominaliśmy, cukrzyca może mieć wpływ na nasze narządy oraz produkowane przez nie hormony. Jeżeli chory oprócz cukrzycy cierpi również na insulinooporność, co jest bardzo częste, podwyższeniu ulega również poziom cholesterolu, który w konsekwencji może wpływać na kondycję włosów.
  • Leczenie farmakologiczne – prawdopodobną przyczyną wypadania włosów u diabetyków może być również stosowanie leków przeciwcukrzycowych, w szczególności gliklazydu, którego zdaniem jest obniżenie poziomu cukru we krwi.

Cukrzyca może również pośrednio i bezpośrednio powodować inne zaburzenia, które z kolei mają wpływ na włosy. Przykładem może być np. bielactwo o podłożu autoimmunologicznym, w wyniku którego włosy ulegają odbarwieniu. Problemy mogą dotyczyć również owłosienia poza głową – włosy w okolicy łopatek i pępka mogą być zapowiedzią cukrzycy.

Rodzaje łysienia w cukrzycy

Tak samo jak przyczyny cukrzycy mogą być różnorodne, łysienie i problemy z włosami u pacjentów mogą przybierać bardzo różne formy. Jednym z przykładów jest łysienie telogenowe, objawiające się wydłużeniem fazy spoczynku włosa. Na szczęście ten rodzaj łysienia jest odwracalny i po uregulowaniu poziomu cukru we krwi, włosy mogą odrosnąć. W dużo gorszej sytuacji są osoby, u których cukrzyca przedwcześnie uaktywni proces łysienia androgenowego.

Jak zapobiec problemom z włosami przy cukrzycy?

Chociaż nie każdy diabetyk cierpi na kłopoty z owłosieniem, to często pojawiają się one wraz z rozwojem choroby. Najważniejszym elementem w walce z tym problemem jest odpowiednia kontrola choroby. Zdrowa, zbilansowana dieta, regularne wykonywanie ćwiczeń oraz dobrze dobrane lekarstwa mogą w znaczny stopniu pomóc w osiągnięciu lepszego wyglądu. Gdy poziom cukru we krwi stabilizuje się, mieszki włosowe ulegają odżywieniu, a włosy są w stanie swobodnie rosnąć. Jeżeli podczas leczenia cukrzycy włosy zaczną wypadać, niezbędna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym, który pomoże znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy.

Chociaż wypadanie włosów może być objawem cukrzycy, w wielu przypadkach można mu zapobiec! Najważniejsza jest zdrowa dieta, ruch, a także stosowanie się do zaleceń lekarza. Jeżeli mimo starań włosy wypadają, nie warto się poddawać. Odpowiednio dobrane leki czy zmiana stylu życia mogą skutecznie zahamować ten proces.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
  1. Siamak Moghadam-Kia, Andrew, Franks. Choroby autoimmunologuczne a utrata włosów (https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/015/442/original/38-56.pdf?1481285335)
  2. Agnieszka Gołdyn, Anna Goździalska, Jerzy Jaśkiewicz. Dermatozy skórne – aktualne problemy cukrzycy (https://repozytorium.ka.edu.pl/bitstream/handle/11315/721/Gozdzialska_Anna_Dermatozy_skorne-aktualne_problemy_cukrzycy_2013.pdf?sequence=1&isAllowed=y)
  3. https://www.ehealthme.com/ds/gliclazide/loss-of-hair/

zobacz także