Życie z cukrzycą

Zaburzenia lipidowe w cukrzycy a choroby serca: rozpoznanie i działanie

16 kwietnia 2018

Zdjęcie autora
Diabdis
5 min read

Chorobom z kręgu zaburzeń  tolerancji węglowodanów bardzo często towarzyszy nieprawidłowy metabolizm lipidów, czyli najprościej pisząc – tłuszczów. Dyslipidemia u chorych na cukrzycę występuje znacznie częściej niż u osób zdrowych, na co w dużej mierze wpływ ma niedobór insuliny. Tłuszcze, choć niezbędne nam do życia, zaliczane są także do głównych czynników ryzyka rozwoju chorób układu krążenia. Połączenie wszystkiego w jedną całość może doprowadzić do powstania tykającej w naszym organizmie bomby – miażdżycy.

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i psychologa

Czym jest dyslipidemia?

Dyslipidemia to stan, w którym dochodzi do podwyższenia stężenia trójglicerydów i „złego” cholesterolu frakcji LDL z równoczesnym obniżeniem stężenia „dobrego” cholesterolu frakcji HDL. Nadmiar tłuszczów w organizmie odkłada się w ścianie śródbłonka naczyń, czego następstwem mogą być poważne powikłania ze strony układu sercowo- naczyniowego.

[formularz_telemedycyna]

Jak rozpoznać dyslipidemię?

Zaburzenia lipidowe w początkowej fazie przebiegają skrycie. Ich podstępny rozwój może spowodować opóźnioną diagnostykę i czasem zbyt późne wdrożenie leczenia. Dlatego też, niezmierne ważne jest wykonanie badań – lipidogramu z oznaczeniem poziomu trójglicerydów, cholesterolu całkowitego oraz frakcji HDL. U osób cierpiących na cukrzycę, badanie to powinno być wykonywane rutynowo przynajmniej raz w roku. Najbardziej pożądanym poziomem lipidów we krwi cukrzyków jest:

  • cholesterol całkowity poniżej 200mg/dl
  • cholesterol frakcji HDL: mężczyźni powyżej 40mg/dl, kobiety powyżej 50mg/dl
  • cholesterol frakcji LDL poniżej 70mg/dl
  • trójglicerydy poniżej 150mg/dl

W zależności od rodzaju dyslipidemii objawy mogą się różnić. Przykładowo dla hipercholesterolemii charakterystyczne są zmiany w obrębie gałek ocznych: kępki żółte, czyli grudkowate zmiany skórne, zlokalizowane najczęściej na skórze powiek oraz rąbek starczy (gerontoxon)- białawy pierścień szerokości około 1mm znajdujący się na granicy rogówki, twardówki i naczyniówki. Obydwa objawy są wynikiem odkładania złogów cholesterolu. Konsekwencją nieleczonej hipercholesterolemii w stadium początkowym może być obniżenie tolerancji wysiłku, ból w klatce piersiowej, upośledzenie sprawności, a także depresja. Krańcowym zaś skutkiem tego zaburzenia może być przedwczesna śmierć w wyniku zawału serca.

Wśród pacjentów z cukrzycą typu 2, ryzyko zachorowania na miażdżycę,
leżącą u podłoża chorób sercowo- naczyniowych, jest od 2 do 4 razy większe niż u osób zdrowych

Wpływ zaburzeń lipidowych na serce

Miażdżyca- to hasło jako pierwsze powinno nasunąć się na myśl, gdy mamy do czynienia z dyslipidemią. Choroba ta polega na odcinkowym gromadzeniu się cholesterolu oraz innych lipidów. Powoduje to rozwój miejscowego procesu zapalnego. W warunkach fizjologicznych, gdy w organizmie dochodzi do uszkodzenia tkanek, uwolnione zostają wyspecjalizowane komórki mające za zadanie naprawienie uszkodzeń. Proces gojenia kończy się uzupełnieniem zniszczonych komórek nowymi lub tkanką włóknistą- powstaniem blizny. W miażdżycy, stale utrzymujący się wysoki poziom cholesterolu LDL powoduje przewlekanie się zapalenia, co w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia i zbliznowacenia wszystkich warstw ściany tętnicy. Ostatnim etapem jest wapnienie tych ognisk, które powoduje stwardnienie naczynia. Dochodzi wtedy do zmniejszenia światła tętnicy i spadku jej elastyczności. Miażdżyca dotyczy najczęściej tętnic kończyn dolnych, tętnic szyjnych oraz naczyń wieńcowych.

Choroba wieńcowa jest w krajach rozwiniętych najczęstszym schorzeniem układu krążenia,
a zawał najczęstszą przyczyną zgonów.

Istotą tej choroby jest stałe lub okresowe zaburzenie równowagi pomiędzy zapotrzebowaniem mięśnia sercowego na tlen, a możliwością jego dostarczenia. Zwężone tętnice nie są w stanie przepompować wystarczającej ilości krwi. Dochodzi zatem do niedotlenia mięśnia sercowego i pojawienia się charakterystycznego objawu – bólu w klatce piersiowej zlokalizowanego za mostkiem, opisywanego przez chorych jako gniecenie, dławienie, rozpieranie, nigdy jako kłucie. Ból z reguły promieniuje do lewego barku oraz żuchwy. W zawale serca, gdy poziom zwężenia naczynia osiąga 75% i więcej – ból wieńcowy jest szczególnie nasilony, określany przez pacjentów jako „nie do wytrzymania”.  Pojawia się także niepokój, duszność, osłabienie i lęk przed śmiercią. Niekiedy zdarzają się „nieme”, bezobjawowe niedokrwienia, wykrywane jedynie w badaniu EKG. Tego typu zaburzenia są bardzo niebezpieczne, mogą być bowiem przyczyną nagłych zgonów sercowych.

Działaj kompleksowo!

Leczenie zaburzeń lipidowych w cukrzycy ma charakter złożony i wieloletni. Najważniejszym etaoem jest wyrównanie cukrzycy oraz normalizacja stężeń lipidów. Bardzo ważna jest zmiana stylu życia. Osoby otyłe powinny dążyć do zmniejszenia  masy ciała. Aktywność fizyczna powinna wejść na stałe do harmonogramu dnia – co najmniej 3 razy w tygodniu przez 30 minut można  spacerować marszowym krokiem, jeździć na rowerze, a gdy nasza kondycja się polepszy –  uprawiać jogging  i pływanie. Bezwzględnie należy zaprzestać palenia papierosów.

Niebagatelne znaczenie ma także stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety. Należy mocno ograniczyć spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych i tłuszczów trans. Nie należy spożywać cukrów prostych (łatwo przyswajalnych) oraz potraw o wysokim stężeniu cholesterolu. Godna polecenia jest w tego typu schorzeniach dieta śródziemnomorska, a więc opierająca się na spożywaniu ryb, olejów roślinnych, dużej ilości warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych.

Jeśli w ciągu 6 do 12 miesięcy stosowania powyższych zaleceń poziom lipidów nie unormuje się, niezbędne będzie włączenie leków hipolipemicznych z grup: statyn, fibratów lub pochodnych kwasu nikotynowego.

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i psychologa

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek

zobacz także