Dieta diabetyka

Zalecenia dotyczące suplementacji witamin u osób z cukrzycą

15 października 2020

Zdjęcie autora
Diabdis
4 min read

Zdrowa i zbilansowana dieta w cukrzycy jest niezmiernie ważna – nie tylko pozwala na optymalną kontrolę glikemii, ale przede wszystkim odżywia cały organizm i zapobiega pogorszeniu stanu zdrowia. Istotnym elementem diety cukrzycowej jest odpowiednia podaż witamin. Badania naukowe wykazały, że diabetycy mogą mieć zwiększone zapotrzebowanie na niektóre związki odżywcze, a ich dodatkowa suplementacja może wspomagać dietoterapię cukrzycy i chronić przed jej powikłaniami. Dowiedz się, które witaminy warto włączyć do swojej codziennej diety, by poprawić swoje zdrowie i jak wyglądają aktualne zalecenia dotyczące suplementacji witamin u osób z cukrzycą.

Stres oksydacyjny pełni zasadniczą rolę w rozwoju i przebiegu cukrzycy

Organizm na drodze procesów enzymatycznych, a także pod wpływem zanieczyszczeń lub toksyn, wytwarza wolne rodniki tlenowe. Zazwyczaj są one szybko neutralizowane przez naturalne mechanizmy ochronne, do których zalicza się antyoksydanty i enzymy antyoksydacyjne. Niestety, w momencie, gdy równowaga pomiędzy powstawaniem wolnych rodników, a ich neutralizacją jest zaburzona, dochodzi do niekorzystnego zjawiska stresu oksydacyjnego. Przyczynia się on do rozwoju cukrzycy (zarówno typu 1, jak i typu 2), a także niektórych komplikacji tej choroby, w tym angiopatii, nefropatii czy retinopatii.

Witamina E – ważny antyoksydant w leczeniu cukrzycy

Walka ze stresem oksydacyjnym powinna rozpocząć się od redukcji czynników nasilających wytwarzanie wolnych rodników, a także od dodatkowej suplementacji antyoksydantami. Jednymi z najsilniejszych związków o działaniu antyoksydacyjnym są tokoferole i tokotrienole, określane wspólnie mianem witaminy E. Badania naukowe wskazują, że może ona być szczególnie użyteczna w ochronie całego układu sercowo-naczyniowego przed negatywnymi skutkami hiperglikemii. Co więcej, istnieją przesłanki, które sugerują, że suplementacja witaminy E u cukrzyków może pomóc w kontroli glikemii, a także zwiększeniu wrażliwości tkanek na insulinę.

Witamina C – dodatkowa ochrona przed wolnymi rodnikami

Powtarzająca się hiperglikemia, a także zmiany w naczyniach nerkowych sprawiają, że chorzy na cukrzycę często zmagają się z nadmiernym wydalaniem witaminy C. To kolejna witamina o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, która przyczynia się do redukcji stresu oksydacyjnego. Podobnie jak witamina E, witamina C także chroni naczynia krwionośne przed uszkodzeniami wynikającymi z podwyższonego stężenia glukozy we krwi. Wiele badań naukowych świadczy o tym, że witamina C dodatkowo wspomaga kontrolę glikemii, zwłaszcza w cukrzycy typu 2. Wśród diabetyków zapotrzebowanie na tę witaminę jest większe, dlatego jej dzienna dawka może sięgać nawet 1000 mg.

Suplementacja witaminy D w cukrzycy jest kluczowa!

O tym, jak istotna jest rola witaminy D w funkcjonowaniu organizmu, dowiedzieliśmy się całkiem niedawno. Przez bardzo długi czas witamina ta kojarzona była jedynie z regulacją gospodarki wapniowo-fosforanowej. Ostatnie dekady obfitują jednak w przełomowe badania, które opisują szeroki wpływ witaminy D na niemal wszystkie tkanki naszego ciała. Niestety, statystyki pokazują, że niedobór witaminy D może dotyczyć ponad 90% Polaków.

Dlaczego suplementacja witaminy D powinna być priorytetem dla osób cierpiących na cukrzycę? Udowodniono, że znacząco przyczynia się ona do poprawy gospodarki węglowodanowej. Przede wszystkim obserwuje się znaczne obniżenie stężenia hemoglobiny glikowanej (HbA1C), która jest wiarygodnym wskaźnikiem średnich wartości glikemii z kilku tygodni. Co więcej, uregulowanie poziomu witaminy D w organizmie poprawia również wrażliwość tkanek na insulinę.

Jak suplementować witaminę D? Według najnowszych wytycznych:

  • dzieci (1-10 lat) – 600-1000 IU/dobę;
  • młodzież (11-18 lat) – 800-2000 IU/dobę;
  • dorośli (19-65 lat) – 800-2000 IU/dobę;
  • seniorzy (65-75 lat) i osoby z ciemną karnacją skóry – 800-2000 IU/dobę;
  • seniorzy (powyżej 75 lat) – 2000-4000 IU/dobę.

Diabetycy są jednak w grupie szczególnie narażonej na deficyt witaminy D, dlatego suplementacja powinna być ustalana indywidualnie z lekarzem, tuż po kontroli stężenia 25(OH)D we krwi. W przypadku, gdy wizyta lub badanie nie jest dostępne, należy stosować się do powyższych norm ogólnych. Warto dodać, że osoby z otyłością powinny podwoić rekomendowaną dawkę.

Niedobór witaminy B12 w cukrzycy to przypadłość dużego odsetka chorych

Suplementacja witaminy B12 nie jest konieczna w każdym przypadku, jednak temat ten powinien zainteresować diabetyków przyjmujących metforminę. Ten popularny lek hamuje wchłanianie witaminy B12 w układzie pokarmowym, przez co po kilku miesiącach terapii, obserwuje się jej narastający niedobór. Jest to szczególnie ważna informacja, ponieważ witamina B12 odpowiedzialna jest za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz krwiotworzenie. Wykazano, że diabetycy dotknięci deficytem tego związku są znacznie bardziej narażeni na rozwój niedokrwistości, a także uszkodzenia włókien nerwowych związane z hiperglikemią.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
  1. Hu Z, Chen J, Sun X, Wang L, Wang A. Efficacy of vitamin D supplementation on glycemic control in type 2 diabetes patients: A meta-analysis of interventional studies. Medicine (Baltimore). 2019;98(14):e14970.
  2. Baburao Jain A, Anand Jain V. Vitamin E, Its Beneficial Role in Diabetes Mellitus (DM) and Its Complications. J ClinDiagn Res. 2012 Dec;6(10):1624-8.
  3. Ashor, A. W., Werner, A. D., Lara, J., Willis, N. D., Mathers, J. C., &Siervo, M. (2017). Effects of vitamin C supplementation on glycaemic control: a systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials. EuropeanJournal of Clinical Nutrition, 71(12), 1371–1380.
  4. Aroda VR, Edelstein SL, Goldberg RB, et al. Long-term Metformin Use and Vitamin B12 Deficiency in the Diabetes Prevention Program Outcomes Study. J ClinEndocrinolMetab. 2016;101(4):1754-1761.

zobacz także