Życie z cukrzycą

Ryzyko wystąpienia zawału serca u osób chorych na cukrzycę

23 stycznia 2018

Zdjęcie autora
Diabdis
2 min read

Praktyka wskazuje, że chorzy na cukrzycę aż sześciokrotnie częściej cierpią na choroby układu sercowo-naczyniowego i aż trzykrotnie częściej umierają z powodu zawału. Czemu tak się dzieje? Według naukowców cukier działa jak środek znieczulający – choroba sprzyja nie tylko miażdżycy, ale także uszkadza nerwy obwodowe. Skutek – łagodniejsze odczuwanie dolegliwości lub… ich brak!

Nawet gdy poziom glukozy jest pod kontrolą, osoby chore na cukrzycę są znacznie narażone na występowanie chorób serca i udaru mózgu. Dzieje się tak dlatego, że osoby z cukrzycą, szczególnie cukrzycą typu 2, mogą mieć następujące stany, które przyczyniają się do ich ryzyka rozwoju choroby sercowo-naczyniowej.

Zawał serca

Według brytyjskich badaczy chorzy na cukrzycę zbyt późno rozpoznają u siebie zawał, gdyż nie potrafią prawidłowo zdiagnozować jego objawów. Objawy są często utożsamiane z pogorszeniem kondycji psychofizycznej, wiekiem bądź po prostu „gorszym dniem”. Nie należy ignorować nagłego pojawienia się zadyszki, przy wchodzeniu po schodach, czy zawrotów głowy, kiedy niesiemy cięższe zakupy. Te sygnały może do nas wysyłać serce. Dlatego zaleca się, aby minimum raz w ciągu roku cukrzycy wykonywali badanie EKG. Może to jednak nie być wystarczające. Z odsieczą w walce z bezobjawowymi problemami sercowymi przychodzi technologia, która już dziś pozwala na całodobowy monitoring pracy serca.

(Przeciw) działaj!

Z różnych stron dochodzą do nas informacje o istotnym wpływie profilaktyki zapobiegania chorobom układu sercowo-naczyniowego. Co kryje się pod tym stwierdzeniem?

Z telemedycyną za pan brat!

Dzięki usłudze zdalnego monitorowania, można sprawdzić stan swojego serca o każdej porze i w dowolnym miejscu. Pacjent otrzymuje osobisty aparat EKG, wielkości telefonu komórkowego, dzięki któremu jednym przyciskiem może wysłać zapis pracy swojego serca do całodobowego Centrum Telemedycznego. Wynik niemal od razu można telefonicznie skonsultować z lekarzem – ten, w razie potrzeby podejmie odpowiednie kroki, by ratować zdrowie, bądź życie pacjentów. Jest to istotne uzupełnienie bezpośredniego kontaktu z lekarzem POZ oraz z prowadzącym kardiologiem.

Chcesz wiedzieć więcej? KLIKNIJ

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek

zobacz także