Życie z cukrzycą

W jaki sposób przechowywać i dbać o zestaw dla diabetyka?

1 sierpnia 2020

Zdjęcie autora
Wanda Łakomy
4 min read

Każda dziedzina medycyny, w tym również diabetologia, korzysta z najnowocześniejszych sprzętów. Aby spełniały one jednak swoje zadanie, muszą być bezpieczne, proste w obsłudze oraz łatwe do utrzymania w czystości. Musimy dokładać wszelkich starań, mając taki sprzęt. Ważne jest, by przestrzegać zasad konserwacji, naprawy oraz surowych standardów higieny. Jak zatem dbać o zestaw dla diabetyka?

Powyższe warunki muszą być spełniane, by urządzenia mogły spełniać swoje funkcje. Nie może być zatem mowy o zaniedbaniach czy niedopatrzeniach, ponieważ może to mieć niebezpieczne dla zdrowia konsekwencje. Niestety każdy sprzęt może ulec awarii lub się zepsuć, dlatego ważne są regularne przeglądy. Niektóre sprzęty używane są bardzo często, dlatego muszą być konserwowane, czyszczone, a nawet kiedyś były sterylizowane.

Zestaw dla diabetyka

Do podstawowego zestawu dla diabetyka zaliczyć można:

  • glukometr,
  • paski testowe,
  • nakłuwacz,
  • wstrzykiwacz wielokrotnego użytku do podawania insuliny, tzw. pen (dla przyjmujących insuliny),
  • osobistą pompę insulinową (dla osób stosujących terapię pompową).

Glukometr

Nie wymaga zbyt skomplikowanej konserwacji, ale z powodu kontaktu z krwią używanie glukometru podlega rygorystycznym zasadom utrzymania higieny. Czyszczenie polega na usuwaniu zabrudzeń, które mogą znajdować się na powierzchni urządzenia, pochodzących z zaschniętych resztek krwi lub innych płynów ustrojowych. Do jego czyszczenia używamy najczęściej gazików nasączonych w 70% alkoholu.

Glukometr jako urządzenie elektroniczne zabezpieczamy przed wilgocią i zalaniem.

Paski testowe

Paski testowe są bardzo wrażliwe na wilgoć. Należy po wyjęciu paska z opakowania natychmiast zamknąć szczelnie pojemniczek z pozostałymi paskami aby nie dopuścić do zawilgocenia . Należy je tez chronić przed światłem, nie zostawiać otwartych. Paski testowe należy chronić również przed chłodem (mrozem) oraz przegrzaniem. Powinno się przechowywać w temperaturze pokojowej. Zakres temperatur w jakich możemy dokonać pomiaru jest zawsze umieszczony na pojemniczku/opakowaniu. Zazwyczaj mieści się od w zakresie od kilku do trzydziestu – kilku stopni Celsjusza.

Zużyte paski należy bezwzględnie należy usuwać. Bardzo często zdarza się nam je zostawiać w kieszonkach glukometru, w chusteczkach higienicznych i luzem w etui glukometru. Często nie zdajemy sobie sprawy, że mogą stać się one siedliskiem niebezpiecznych bakterii, grzybów i wirusów, dlatego powinny być wyrzucane do przeznaczonych do tego celu pojemników.

Nakłuwacz

Lancet w nakłuwaczu jest jednorazowy. Nie powinien być używany więcej niż jeden raz, jednak – jak pokazuje praktyka – bywa wykorzystywany po kilka razy. Wiele osób nawet nie wie, że lancet należy wymieniać. Trzeba także przypomnieć, że jest to sprzęt osobisty i nie nie powinien być używany przez inne osoby ani służyć do innych celów niż badanie poziomu cukru we krwi. Lancety należy przechowywać z dala od dzieci.

Zarówno nakłuwacz, jak i glukometr należy regularnie czyścić roztworem 70% alkoholu.

Wstrzykiwacz, czyli pen do podawania insuliny

Pen, aby działał prawidłowo, musi być, jak pozostałe akcesoria, przechowywany w specjalnym etui. Regularnie należy go przemywać wodą z detergentem, aby zapobiec gromadzeniu się kurzu i innych zabrudzeń. W penie używamy igieł jednorazowych, które po jednym użyciu użyciu powinny być wyrzucane do specjalnych pojemników. Ponieważ nie każdy stosuje się do zasady wymiany igły po każdym wstrzyknięciu, trzeba pamiętać, żeby po podaniu insuliny nałożyć na igłę zatyczkę, aby zapobiec bólowi podczas powtórnego wkłucia. Ponieważ igła ma bezpośredni kontakt z krwią, również pen może mieć z nią styczność. Dlatego należy szczególnie dbać także o jego higienę. Każdy producent określa czas użytkowania swojego sprzętu. Jeśli jednak używasz swojego wstrzykiwacza od ponad pięciu lat, zgłoś to lekarzowi, aby wymienić sprzęt na nowy.

Pompa insulinowa

Również wymaga utrzymania w czystości. Regularnie należy ją czyścić ściereczką zmoczoną w ciepłej wodzie z delikatnym detergentem, przemywając powierzchnię pompy łącznie z otworami na baterie oraz zbiorniczek na insulinę. Nie można jednak dopuścić do zalania sprzętu: to urządzenie elektroniczne i trzeba o nie dbać z należytą ostrożnością. Do czyszczenia wyświetlacza nie wolno używać żadnych rozpuszczalników, zmywaczy itp.

Dbałość o sprzęt jest gwarancją twojego zdrowia i bezpieczeństwa: prawidłowo przechowywany i konserwowany będzie nam służył przez wiele lat. Jeśli zauważysz, że twój sprzęt nie działa prawidłowo, niezwłocznie poinformuj o tym lekarza.

 

Pamiętaj! Używanie niesprawnego sprzętu może zagrażać twojemu zdrowiu, a nawet życiu.


O Diabdis

Diabdis to program opieki i wsparcia dla cukrzyków. W Diabdis czeka na Ciebie osobisty opiekun cukrzycowy, który będzie Ci towarzyszył i wspierał Twoje wysiłki w przejęciu kontroli nad cukrzycą. Do Twojej dyspozycji pozostaje także cały zespół specjalistów, nie tylko edukator, który odpowie na wszelkie pytania związane z cukrzycą, które przyjdą Ci do głowy, ale także grono ekspertów, którzy będą Cię wspierać: dietetyk, psycholog, trener personalny oraz lekarz diabetolog.

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Zdjęcie autora
Wanda Łakomy |

Edukator diabetologiczny, Diabdis Jestem edukatorem diabetologicznym, członkiem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Sama choruję na cukrzycę typu 1 od 1995 roku. Za pracę na rzecz osób chorych na cukrzycę zostałam odznaczona Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Interesują Cię inne tematy związane z cukrzycą? Napisz o nich w komentarzu.

zobacz także