Dieta diabetyka

Żywność o obniżonej zawartości energetycznej a zdrowie cukrzyka

13 stycznia 2017

Zdjęcie autora
Agnieszka Szuwała
6 min read

Aktualnie na rynku znajduje się wiele produktów oznaczonych jako fit, light, “bez cukru” i “bez tłuszczu”, które bez problemu możemy znaleźć na półkach ze zdrową żywnością. Szerokie zainteresowanie produktami dietetycznymi pojawiło się nie tylko wśród diabetyków, ale również u osób chcących zdrowo się odżywiać czy też dbających o swoją wagę. Czy rzeczywiście żywność o obniżonej zawartości energetycznej jest tak zdrowa jak się powszechnie uważa? Przekonajcie się sami.

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Żywność dietetyczna – niskoenergetyczna, bezcukrowa, niskotłuszczowa, beztłuszczowa

Żywność dietetyczną ze względu na wartość energetyczną i zawartość niektórych składników według ekspertów FAO/WHO definiuje się następująco:

  • niskoenergetyczna – żywność zawierająca poniżej 40 kcal/100 g próbki stałej lub poniżej 20 kcal/100 g próbki płynnej;
  • bezcukrowa – żywność zawierająca mniej niż 0,5 g cukru/100 g próbki;
  • niskotłuszczowa – żywność zawierająca do 3 g tłuszczu/100 g próbki stałej lub do 1,5 g tłuszczu/100 g próbki płynnej;
  • beztłuszczowa – żywność zawierająca poniżej 0,15 g tłuszczu/100 g.

Kupując żywność dietetyczną, warto zwrócić szczególną uwagę, czy zawartość składników odżywczych odpowiada definicjom ekspertów FAO/WHO. „Hasła” wypisane na opakowaniach wielkimi literami, mogą nie mieć pokrycia z informacją żywieniową w tabeli.

Żywność o obniżonej zawartości energetycznej: czy aby na pewno?

Obecnie znanych jest już wiele technologii otrzymywania żywności o obniżonej zawartości kalorycznej. Uzyskuje się ją poprzez zastępowanie składnika o dużej wartości energetycznej substancją dodatkową (np. sacharozę wymienia się na sztuczne substancje słodzące: aspartam czy acesulfam K, które nie posiadają żadnej wartości energetycznej).

Niestety składniki zastępcze niekoniecznie muszą działać korzystnie na funkcjonowanie organizmu. Często do produktów light dodaje się składniki, które nie ulegają strawieniu w przewodzie pokarmowym. Przykładem takiego produktu jest błonnik pokarmowy, który w niewielkich ilościach służy organizmowi, ale spożywany w nadmiarze może być przyczyną zaparć, bólów brzucha i biegunek.

Warto też pamiętać, że niektóre produkty niezawierające cukru, jak np. czekolady light, posiadają często większą zawartość tłuszczu (dodawanego w celu poprawy konsystencji, a także smaku). Lepiej więc unikać częstego ich spożywania, ponieważ może doprowadzić to do wzrostu stężenia lipidów we krwi i przyrostu masy ciała.

Niestety, produkty light nierzadko “tuczą” porównywalnie do zwykłych artykułów spożywczych o normalnej zawartości energetycznej. Ponadto, częste sięganie po produkty typu light zubaża dietę w składniki odżywcze.

Produkty bezcukrowe w diecie diabetyka

Osoby z cukrzycą sięgają po produkty o obniżonej wartości energetycznej, w szczególności te z dodatkiem sztucznych substancji słodzących. Produkty bezcukrowe pomagają ograniczyć spożycie w diecie węglowodanów prostych. Na rynku dostępne są m. in. słodziki stołowe, napoje, desery, przetwory owocowe, w tym dżemy, galaretki, wyroby cukiernicze, słodycze, gumy do żucia i inne. Środki te jednak nie pozostają bez wpływu na zdrowie i stosowanie ich w większych ilościach może wykazywać działanie niekorzystne, a nawet toksyczne dla zdrowia człowieka.

Przeczytaj więcej na ten temat w artykule o słodzikach: Słodziki: czym bezpiecznie zastąpić cukier?

Żywność dietetyczna niskotłuszczowa i beztłuszczowa

W diecie diabetyka często stosowane są produkty niskotłuszczowe. Wprowadzane są do diety pod postacią odtłuszczonego mleka, jogurtów, kefirów, serów, a także przetworów mięsnych. Mimo tego, że żywność light zawiera nawet o 30% mniej kcal od zwykłej żywności, nie oznacza to że jest ona dietetyczna. Tłuszcz jest nośnikiem smaku, więc jego zastąpienie ma kluczowe znaczenie. Wykorzystuje się tu różne substancje jak: skrobie modyfikowane, hydrokoloidy, emulgatory, inulinę, tłuszcze niskokaloryczne i inne.

Większość z tych substancji nie jest trawiona w naszych przewodach pokarmowych, dzięki temu można znacznie ograniczyć kaloryczność tych produktów. Należy zwrócić uwagę na to, że tłuszcze częściej zamieniane są na węglowodany, co wpływa na szybkie podnoszenie poziomu cukru we krwi.

Jeśli chcesz zmienić swoją dietę, a tym samym poprawić poziom cukrów we krwi, skonsultuj się z ekspertem Diabdis poprzez stronę internetową. Link do strony znajdziesz TUTAJ.

Ograniczenie kalorii, ale chemia na widelcu…

Żywność o obniżonej zawartości energetycznej, w których składniki takie jak cukier i tłuszcz zastępowane są różnymi substancjami, często syntetycznymi i sztucznymi (oznaczonymi na etykietach symbolami E), nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Substancje te, stosowane w nadmiarze, mogą wykazywać między innymi działanie rakotwórcze.

[dropshadowbox align=”center” effect=”lifted-both” width=”auto” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Pamiętajmy, że sięgając po produkt dietetyczny, należy uważnie przeczytać etykietę umieszczoną z tyłu produktu. Warto sprawdzić, czy produkt nazywany produktem light faktycznie taki jest.[/dropshadowbox]

Jeśli dbamy o swoja dietę, odżywiamy się zdrowo, a w posiłkach, które spożywamy znajdują się warzywa, rośliny strączkowe czy proteiny, rzadziej będziemy sięgać po produkty o dużej zawartości cukru, a także po produkty light. Aby zachować odpowiedni poziom cukru we krwi, dieta musi być urozmaicona, ale składać się przede wszystkim z produktów naturalnych.

Przeczytaj więcej na ten temat w artykule o warzywach i owocach: Warzywa i owoce na talerzu diabetyka. Co warto o nich wiedzieć na początek?

Warto zapoznać się tez z artykułem Zeby przy cukrzycy.


O Diabdis

Diabdis to program opieki i wsparcia dla cukrzyków. W Diabdis czeka na Ciebie osobisty opiekun cukrzycowy, który będzie Ci towarzyszył i wspierał Twoje wysiłki w przejęciu kontroli nad cukrzycą. Do Twojej dyspozycji pozostaje także cały zespół specjalistów, nie tylko edukator, który odpowie na wszelkie pytania związane z cukrzycą, które przyjdą Ci do głowy, ale także grono ekspertów, którzy będą Cię wspierać: dietetyk, psycholog, trener personalny oraz lekarz diabetolog.

Teraz program Diabdis już za 39,99 zł miesięcznie

Zamawiając usługę masz dostęp do edukatora, dietetyka i trenera personalnego

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Zdjęcie autora
Agnieszka Szuwała |

Edukator diabetologiczny, Diabdis Od ponad 10 lat pracuję z osobami z cukrzycą jako dietetyk i edukator diabetologiczny. Mam doświadczenie w pracy z dziećmi i osobami dorosłymi. Doradzam i pomagam osobom z cukrzycą typu 1 i typu 2 w zakresie dobrego odżywiania, wysiłku fizycznego, nowoczesnych metod leczenia cukrzycy, jak np. pompy insulinowe.

zobacz także